Bezpieczni w sieci - Szkoła Podstawowa nr 9

Bezpieczni w sieci

PODSUMOWANIE OBCHODÓW DNIA BEZPIECZNEGO INTERNETU

W lutym, w całej Europie obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu, zainicjowany przez Komisję Europejską w 2004 roku. Dzień Bezpiecznego Internetu ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Tegoroczne hasło DBI brzmiało „TWORZYMY KULTURĘ SZACUNKU W SIECI”. W tym roku nasza szkoła aktywnie włączyła się do obchodów DBI. Zgłosiliśmy też swój akces uczestnictwa w obchodach DBI. Uznaliśmy to za szczególnie ważne gdyż wszelkie działania związane z bezpieczeństwem dzieci w Internecie są dla nas priorytetem. Koordynatorem zadań związanych z realizacją szkolnego Dnia Bezpiecznego Internetu były pedagog szkolny - Magdalena Deręgowska oraz nauczyciel informatyki Ilona Wierzbicka.
W klasach IV
VII przeprowadzono na lekcjach informatyki i zajęć komputerowych pogadanki dotyczące bezpieczeństwa w Internecie i kulturze szacunku w sieci. Uczniowie dowiedzieli się, z jakimi zagrożeniami mogą spotkać się w sieci, poznali zasady, którymi należy się kierować podczas surfowania w Internecie, gdzie uzyskać pomoc w razie niebezpieczeństwa, poznali zasady netykiety, czyli kulturalnego zachowania w Internecie.
              Uczniowie bardzo chętnie przygotowali pomysłowe plakaty w formie papierowej, wszyscy uczniowie w formie elektronicznej wykonali slajd informacyjny na temat kultury szacunku w sieci, jak również uczniowie klas VII stworzyli pełne inwencji komiksy. Powstało też wiele wierszyków, haseł, rymowanek nawiązujących do tegorocznych obchodów DBI. Wszystkie prace uczniów zostały przedstawione na podsumowaniu obchodów DBI 16 marca, które odbyły się w auli naszej szkoły. Uczniowie obejrzeli też różne (w zależności od grupy wiekowej) filmy edukacyjne dotyczące różnych niebezpieczeństw i zachowań w Internecie, które zostały opatrzone komentarzem Pani pedagog.
Mamy nadzieję, że aktywność naszych uczniów w obchodach DBI będzie miała odzwierciedlenie w rzeczywistości.
Dziękujemy wszystkim uczniom klas IV - VII za tak wspaniałe zaangażowanie.

Magdalena Deręgowska
Ilona Wierzbicka