Pierwsza Pomoc - Szkoła Podstawowa nr 9

Idź do spisu treści

Menu główne:

Pierwsza Pomoc

OBÓZ PIERWSZEJ POMOCY
W WIELONKU


         Miło nam poinformować, że jako JEDYNA szkoła podstawowa w Bydgoszczy realizujemy działania określone w Strategii Rozwoju Edukacji Miasta Bydgoszczy na lata 2013-2020. Działanie 2.5.4.4 - Utworzenie szkolnych grup pierwszej pomocy wspieranie innowacji w realizacji edukacji dla bezpieczeństwa.

W związku z realizacją zadań, klasy ósme realizujące przedmiot Edukacja dla bezpieczeństwa przebywały od 10 do 12 września 2018 r. na obozie szkoleniowym pierwszej pomocy, którego organizatorem było XV LO w Bydgoszczy oraz działająca tam „słynna” Grupa Pierwszej Pomocy PCK pod kierownictwem Pana Sławomira Maciąga.
Celem ćwiczeń było wzmocnienie procesu edukacji młodzieży poprzez podniesienie poziomu wiedzy z zakresu zasad udzielania pierwszej pomocy oraz przeciwdziałanie występowaniu wypadków poprzez upowszechnianie zasad bezpieczeństwa i wykształcenia nawyków ich przestrzegania.

Na obóz wyjechaliśmy z naszymi wspaniałymi wychowawcami Panią Hanną Jasiniecką i Panem Krzysztofem Krause oraz prowadzącą przedmiot Edukacja dla bezpieczeństwa Panią Iloną Wierzbicką. Sporo osób, bo aż 42 zadeklarowało w zawrotnym tempie udział w obozie.
Po przyjeździe uczestników obozu do Wielonka, zakwaterowaniu, zapoznaniu z obowiązującymi regulaminami i programem pobytu nastąpiła krótka integracja uczestników i kadry. Następnie udaliśmy się na pyszny obiad.
Po obiedzie chwilka odpoczynku i przystąpiliśmy do realizacji pierwszego bloku programowego. Przez trzy dni pobytu na obozie pierwszej pomocy mieliśmy bardzo dużo zajęć teoretycznych i praktycznych. Były wykłady, pokazy, wiele ćwiczeń, podczas których każdy z uczestników musiał wykazać, czego i w jakim stopniu się nauczył. Nabyliśmy umiejętności prawidłowego wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej, opatrywania ran, krwotoków, złamań oraz oparzeń, a także postępowania w przypadku omdleń, zakrztuszeń czy ataku drgawek. Opanowaliśmy również umiejętność posługiwania się defibrylatorem.
„Niestety” po naszych ciężkich dniach wykładów i ćwiczeń nasi wychowawcy w późnych godzinach wieczornych nie dali nam odpocząć!!! Atrakcji stało się zadość i niech zostaną w naszej pamięci na długo. Słowa „prąd” i „dzik” to słowa zarezerwowane tylko dla uczestników obozu. Kochani wychowawcy: „Dziękujemy za emocje”

Wszyscy stanęliśmy na wysokości zadania i zdobyliśmy certyfikat ukończenia elementarnego kursu pierwszej pomocy, który jest honorowany przez wszystkie instytucje
w Polsce.
To nie wszystko. Otrzymaliśmy również wspaniały sprzęt, który pozwoli nam na realizację ćwiczeń. Nowoczesny fantom dorosłej osoby z aplikacją wskazującą na poprawność wykonywanych ćwiczeń, fantom niemowlaka, defibrylator ćwiczebny oraz cztery plecaki z wyposażeniem.
Informacja od naszych wychowawców:
Wszystkim uczestnikom obozu gratulujemy i dziękujemy za wspaniałą postawę godną ucznia, za zaangażowanie podczas ćwiczeń, chęć brania udziału w pozoracjach, odwagę i ambicję, jaką się wykazaliście.

Uczestnicy obozu wraz z opiekunami


 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego